x

21-02-2012 23:47:27 LİKİDİTE AKIŞI MERKEZİ DE DEĞİŞTİRDİ.

ECB’nin likidite operasyonları , FED’nin faizleri 2014 sonuna kadar düşük tutacağını açıklaması, BoE ve BoJ’un alım programlarını artırması, RBI ve PBoC’un zorunlu karşılık oranlarındaki indirimi sonuç olarak parasal genişleme adımları, gelişen ülkelere likidite sağnağının devam etmesi TCMB’nin davranış ve beklentilerinin değişmesine neden oldu.

TCMB, %12,50 olan gecelik faiz koridorunun üst sınırını %11,50’ye çekerken, piyasa
yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik borçlanma imkanı sağlayan faiz oranını %12’den %11’e düşürdü, Geç likidite penceresi uygulaması çerçevesinde borç verme faiz oranı da %15,5’ten %14,5’e çekti, Şubat’ta da olumlu maliyet nedeniyle (kurun son haftalarda değer kazanmasının çekirdeğe yansıyacak olması ile enflasyonda beklenenden beklenenden daha çabuk geri çekilme neticesinde ) çekirdek enflasyonda aşağı yönlü eğilim öngördü.

Geçen ay para politikasında SIKI duruşunun devam edeceğini ifade eden TCMB, bu kez TEMKİNLİ duruşunun devam edeceğini vurguladı. TCMB yine aktif bir şekilde sermaye hareketlerinin durumuna göre pozisyon değişikliğine yöneldi.

Bir ay vadeli repo ihalelerinin miktarını 5 milyardan 6 milyara ve toplam fonlamının üst sınırını da 20 milyardan 24 milyara yükselterek, haftalık fonlamanın aylık vadeye yönelmesini böylece vade uzamasının tercih edilmesine yönelim yaparken, APİ maliyetlerinin biraz yükselebileceğinin sinyalini verdi.

Merkezin aldığı kararlar ve öngörüleri kısa vadede bankacılık sektörünün fonlama maliyeti üzerinde önemli bir etkisi yok fakat politika duruşu açısından SIKI’dan DAHA AZ SIKI’ya geçmesinin sinyali oldu. Buda doğal olarak kısa vadede TL içi negatif fakat kısa vadeli bonolar için pozitif bir durum. Zaten bu da hemen gösterge faizde gerileme ve kurda hafif artışla kendini gösterdi.

Yunanistan dünkü anlaşmasının ardından şimdi de özel sektör kreditörlerinin daha önce razı oldukları %70’lik kesintinin %75’e çıkması ile sorun yaşamasının önüne geçmek ve gönüllü takasa yanaşmayanlar için çoğunluğun kabul ettiği koşulların herkes için geçerli olacağı yaptırımları getiren ( bir nevi zorunlu takas), “ortak etki hükmü” yasa tasarısının geçmesine çalışacak.

Yunanistan, Collective Action Clause ( Ortak etki hükmü) ile yatırımcılardan gönüllü takasa bekledikleri kadar katılım olmaması halinde kalan yatırımcılar için de bu koşulları uygulayabilecek yasal düzenlemeyi yapacak ki CDS piyasası çalışmasın ( gönüllü takas olması gerekiyor) ve piyasalarda oynaklığa neden olmasın. Aksi durumda CDS’ler devreye girecek ve oynaklık artacak.