x

09-03-2012 08:41:28 YUNANİSTAN İÇİN HEP BİRŞEYLERİ BEKLİYORUZ!

Sanayi üretiminin yıllık büyümesinin Ocak ayında %1.5 olarak tüm beklentilerin altında gerçekleşmesi ile Kasım 2009’dan buyana en düşük büyüme ile karşılaşmış olmamız önceki dönemlerdeki güçlü trendin stok biriktirme kaynaklı olduğu tezini güçlendirirken, Sanayi üretiminde %3,1’lik dönemsel küçülme ise son 25 ayın en kötü performansı olarak dikkat çekmektedir.

Şubat ayındaki PMI ve Kapasite kullanım oranındaki gerilemelerle birlikte değerlendirdiğimizde Şubat ayında daha düşük bir değerle karşılaşmamızı ve ekonomimizdeki yavaşlamayı teyit etmektedir. Şubattan sonraki süreçte ise hem baz etkisi hem AB resesyon sürecinin sanayi üretimini daha da yavaşlatmasını beklemekteyiz buda büyümemiz üzerinde hızlı adımlar atılmadığı takdirde baskı oluşturabilir. Bu olumsuzluğun olumlu yönü ise cari açık ve enflasyon konusunda TCMB’nin rahatlamasına imkan verecek olmasıdır. Açıklanan Ocak ayı verisinden sonra Ocak ayında ara ve yatırım malı ithalatında bir artış, yayınlanan reel sektör anketinde, imalat sanayinde ileriye dönük güçlü siparişler nedeniyle 2012 yılı için %3.7 olan büyüme beklentimizde değişikliğe gitmedik.

Hazine nakit dengesinin ise Şubat ayında 8.1 milyarlık açık vermesi, faiz dışı harcamaların yıllık bazda %22.5 artış kaydetmesi dikkatlerin Merkezi yönetim bütçesine yönelmesine neden olacaktır.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin iki LTRO ihalesinden piyasalara yaklaşık 1 tirlyon euro vermesinin ardından beklendiği gibi yakın vadede üçüncü LTRO sinyali vermeyerek artık siyasilerin ve bankaların üstlerine düşeni yapmaları gerektiğine dikkat çekti. Bu da doğal olarak euro/dolar paritesinde euronun yeniden 1.3260’ları test etmesine, altının satışla karşılaşmasına neden olmakta.

Ve Yunan takası ; Gönüllü takasın gerçekleşmesi için takasa konu olan tahvillerin en az %75’inin takas başvurusunun olması gerekiyordu. Fakat oran konusunda IMF %95, Venizelos %90 üstü olması halinde “sürdürülebilir borçluluk olacağını açıklamıştı. Dolayısıyla 75-90 bandında karar Euro Bölgesi Maliye Bakanlarında olacak gibi görünüyor.

Yunanistan’a borç takaşına katılım CAC’s ile %95,7 CAC’s’sız ise %85,8 oldu. Şimdi ABD tarım dışı istihdama bakma zamanı demek isterdik ama bundan yarım saat öncesinde ise ( 15:00) ISDA’nın Yunanistan CDS ödemelerini tetikleyecek durumun olup olmadığına toplantısına bakacağız.

Çin’de Ocak ve Şubat perakende satışlar ve Sanayi üretiminin beklentilerin altında kalması Çin’in zorunlu karşılıklarda 50 baz puanlık indirim beklentisine neden olmakta.