x

23-05-2017 09:35:06 EL’i mi sıkmazsın demek

Sene başında eurusd paritesinin 1 olacağı hattı 0,85 ‘e kadar düşeceği bekleniyordu. AB’de işler kötü, enflasyon yok, ülkeler arasında uyum yok, siyasi yapı değişiminin beklenmesi bundaki ana etmenlerdir. Bizim beklentimiz ise AB’nin uzun süre kötü durumda kalamayacağı, parçalanmasına müsaade edilemeyeceği, emtia fiyatı kaynaklı da olsa enflasyon beklentilerinin yüksek kalacağı, ECB’nin tutumunun devam edeceği yönünde olduğundan mevcut 1,1250’lik seviyeleri şaşırtıcı bulmuyoruz. Siyasi bacağa baktığımızda Hollanda seçimleri de, Fransa seçimleri de ve Almanya’daki küçük seçimlerde merkel’in partisinin oy patlaması yapması yılbaşındaki Ekonomist dergisinin kapağının boşa çıkmasına neden oldu. Üstelik Trump’ın programının halen kağıt üstünde kalması da ek destek vermeye devam ediyor. El sıkmamanın intikamı mı diyelim yoksa Macron’la geçen hafta AB üzerindeki anlaşması mı diyelim , siz seçin Merkel bile Euro topuna girdi ve ticari partnerlerinin sıkça eleştirdiği cari fazlaya sebep olarak zayıf euro ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) aşırı gevşek para politikasını gösterdi. Euro, ECB para politikası nedeniyle aşırı ucuz ve Alman malları göreceli olarak ucuz kalıyor." dedi. Bu açıklamada ECB üzerindeki baskının bir kat daha artmasına neden oluyordu .

Bu haftanın gündemi fed tutanakları olduğundan, FED üyelerinin açıklamalarını da önemli kılmaya devam ediyor. Önceki güvercin sonraki şahin Brainard istihdamda güçlü görüş öngöründe biraz yumuşayarak, “Tam istihdama yaklaşıp yaklaşmadığımız hala soru işareti” derken, Evans , hala enflasyon hedefinde simetriden bahsetmeye devam ediyor, Kaplan ise “Mart artışı da dahil olmak üzere 2017 için üç faiz artışının, federal fonların kısa vadeli rotası için uygun bir temel olduğuna inanmaya devam ediyorum” diyor. Zaten 2017’de 3 faiz artışı beklemiyormuyduk?

Gündeme giren diğer gelişmede; Trump'ın bütçe planına ilişkin detaylar. Trump’ın yeni bütçe planında önümüzdeki 10 yılda kamu harcamalarında 3,6 trilyon dolara varan kesinti öngörülüyor. Yeni mezunlar, çiftçiler ve alt gelir grubuna yönelik harcamaların düşürülmesini öngören teklif Salı günü açıklanacakmış yine kağıt üzerinde güzel bir adım . Teklif, daha önce açıklanan vergi reformu ve birçok Cumhuriyetçinin de destek verdiği programların iptal edilmesine dayanırken, yeni bütçe planında savunma ve sınır kontrollerine yönelik harcamalar öne çıkarılıp savunma dışındaki yerel programlara daha az ağırlık verildiği görülmüş. Sınır kontroller konusunda da bütçede yer açılması bekleniyor. Sınır kontrol faaliyetlerine 2,6 milyar dolar ayrılırken, bu bütçenin 1,6 milyar dolarlık kısmı yeni sınır kontrol noktalarının inşa edilmesine harcanacakmış. Bakalım bu hedefler gerçekleşecek mi?