x

02-06-2017 09:30:20 Haziran Tehdit mi?

Hazirandaki ECB toplantısında bakalım ne tür gelişme olacak, son Euro bölgesi enflasyonunda gerileme olsa da bunun geçici mi olduğu ? tahvil alım programının akıbetine yönelik ne gibi açıklama geleceğine bakacağız. Sonuçta beklenti güçlü mü ? Evet .

Haziran fed toplantısında faiz artışı bekleniyor mu ? Evet. Soru bu faiz artışından sonra 1 tane daha mı olacak yoksa 2 tane olacak. Fed başkanlarının şahin açıklamalarına baktığımızda 2 de pota da ama 1 garanti. Ve FED beklentilerinin içinde Trump’ın politikaları da yok. Zaten Yellen önce gerçekleşsin sonra etkilerine bakarız demişti. Şu ana kadar Trump tarafında gerçekleşen bir şey yok . Peki bu durumda haziran için sıkıntı yaratacak bir durum var ? Görünürde yok.

Zaten FED faiz artıracak ama ECB ve BOJ para salmaya devam ediyor, düşük faiz ortamı risk iştahının artmasına neden oluyor gelişmekte olan ülkelere para akışının devam etmesi bizim gibi ülkelere daha çok bize yaramaya devam ediyor. Brezilyada bile Temer’e yönelik rüşvet iddiaları bovespanın 68,791’den 60,314’e düşmesine ardından çok ucuzladı algısı ile yeniden 64,000’lere çıkmasına neden oluyordu. Para neresi ucuz kalmış neresi carry-trade imkanı veriyor hemen yönünü değiştiryordu.

Enflasyondaki yükselişin gerilemeye başlayacak olması, TCMB’nin sıkı duruşunu koruması. KGF’nin olumlu katkısı , kurdaki gerileme hatta dengelenme piyasaları güçlü kılan yerel etmenler olarak karşımızda durmaya devam ediyor. Gelişmiş ülkelerin toparlanması Gelişmekte olan ülkelere yönelimin artmasına daha talepkar olmalarına fırsat tanıyor.

Haziran da olumsuz beklentimizin olmadığını , hisse senedi tarafı için yine şartların olumlu olduğunu düşünmekteyiz ve hisse tarafında kalma yönünde tedirginlik hissetmiyorum. Mevcut durumda %2,80’lik artışla 100,000 seviyesini görmemiz neden olası olmasın . Olası hiç beklenmedik ( Trump soruşturmasının kapsamının genişlemesi, K.Kore’nin füze denemeleri , Brezilya’da Temer’e yönelik gelişmeler, G.Afrika da standarta düşen Maliye bankanın yönelik bir gelişme! ) olumsuzluk durumunda ise 96,300 üzerinde kaldığımız sürece sıkıntı olmasını beklemiyoruz. Bu durumda 96,300 stop*loss oluyor.