x

21-06-2017 10:50:21 Ah petrol ah,

Jason Bourne filminin ikincisinin adı Medusa Darbesiydi, dün de piyasalar Petrol darbesi ile iyice bir sallandı.
Bilinmeyen ne vardı bakalım? Donald Trump'ın ABD'yi Paris Anlaşması'ndan çekmesi ile Trump'a 8 Kasım'da zaferi getiren eyaletlerin Ohio, Pensilvanya, Batı Virjinya gibi önemli bir bölümü tarih boyunca kömür üretimi merkezlerinden. Paris Anlaşması'ndan çıkış ise daha az maliyetle daha fazla kömür üretimi demek olmadığını mı bilmiyorduk? Yoksa Çevreci sınırlamaların serbest bırakılması petrol üretimini de destekleyecek Trump böylece enerji istihdamının genelini desteklemiş olurken daha fazla arz alanı açılmasını sağlamayacaği mı ? Stratejik petrol rezervi satışının 10 yıl için eşit oranlarda günlük hesaplandığında bile Mart 2018'e kadar olan OPEC kesintisinin yüzde 5 etkisinin silinmesi anlamına gelmediğini mi bilmiyorduk? OPEC anlaşmazlığını var mı yokmu kim biliyor ki?

ABD'nin stratejik petrol rezervinin yarısını satmaya başlaması durumunda Ekim ayından sonra OPEC'in çabaları sınırlanacakken piyasa OPEC kesintisini yetersiz görüyor.25 Mayıs günü OPEC ve OPEC dışı üreticiler Suudi Arabistan-Rusya öncülüğünde üretim kesintisi anlaşmasını bu yılın Haziran ayı sonundan 2018'in Mart sonuna ertelenmedi mi? ABD’de petrol üretimi rekor seviyeye çıkmadı mı? ABD rafinerileri günde 17,5 milyon varil ile tarihin en yüksek çıktıyı veriyor. Kapasite kullanımı yüzde 95. Petrol üretimi günde 9,34 milyon varil ile 2015 Ağustos'undan bu yana en yüksek seviyesinde. 26 Mayıs haftasında ham petrol ihracatı ise 678 bin varil artışla günlük 1,3 milyon varile ulaşarak 1993 başlangıçlı EIA veri setinin rekorunu kırmamışmıydı?

Herkes üretim artırmıyor mu? Son veriye göre OPEC'in günlük petrol üretimi Mayıs'ta önceki aya göre 315 bin varil artarak 32,21 milyon varile yükseldiğini, yükselişte kesinti anlaşmasına katılmayan Libya ve Nijerya etkili olmadı mı? Nisan'dan Mayıs'a; Libya günde 210 bin varilden 760 bin varile( bu ay 800k’ya çıkaracağını açıkladı) , Nijerya ise 100 bin varilden 1,7 milyon varile çıkmış ve . Sharara'daki sorunların çözülmesiyle Libya'nın günlük 887 bin varile kadar ulaştığı raporlanmamışmıydı? Toplam OPEC üretimi Nisan'a göre günlük 315 bin varil artarak 32,1 milyon varile ulaşırken 32,5 milyon varillik hedef Nijerya ve Libya üretimi eklendiğinde 450 bin varil kadar aşılmış oluyor. Kesinti anlaşmasında 11 ülke tam uyum gösterse de hedef tutturma oranı yüzde 90'dan yüzde 66'ya gerilemiş durumda. Rusya Kalkınma Bakanı Maxim Oreshkin "40 dolar altındaki petrol fiyatıyla sonsuza dek yaşayabiliriz. Tüm makroekonomik politikamız 40 dolara göre ayarlı." Dememişmiydi?

Sıkıntı ne oldu peki? Petrolün ayı piyasasına girmesi, Evans’ın “ Fed’in faiz artışı tahminlerine ulaşması için bolca zamanı var, faizleri yeniden artırmak için aralık ayına kadar bekleyebilir açıklaması,ki Enerji fiyatlarındaki gerileme devlet tahvil fiyatlarının yükselip getirilerin düşmesine neden olurken, enflasyonun daha uzun süre düşük kalacağını düşünen yatırımcıların alımları sonucu verim eğrisi düzleşmiş, Güvenli liman kabul edilen menkul kıymetlere para girişleri doları desteklemişti. Diğer taraftan en son verim eğrilerine göre 2007’den buyana ilk kez bu kadar yataya girdiğini görmekteyiz. Yatay verim eğrisi sıkı para politikasını gösterdiğinden Evans faiz artırımı Aralıkta olsun ama Varlık alım programını azaltmak için o kadar beklemeye gerek yok havasında olması.