x

24-07-2017 10:15:34 EKONOMİST DERGİSİ İÇİN -2017

Borsada beklentiniz?

AÇIKLAMA………..Küresel ekonomideki kademeli toparlanmanın devam etmesi risk iştahının artmasına yardımcı olunca, değerlemeler bazında ( özellikle dolar bazlı) ucuz kalmış Borsamıza yabancı ve yerli ilgisinin devam etmesi ile birlikte 100,000 seviyesinin üzerine çıktık.
Yılın geri kalanında büyümedeki artış ve enflasyondaki gerileme ile jeopolitik risklerin sınırlı kalması neticesinde 115,000 seviyesinin üstünün görülmesi şaşırtıcı olmayacaktır.
Hem FED,hem ECB kaynaklı tahvil alımlarının azaltılması risk iştahını kısmi sınırlayacak olsa da Türk piyasalarının cazibesi çarpanlar olarak halen devam etmektedir.

Dolar/TL'de beklentiniz? (4-5 satır açıklama…)

AÇIKLAMA…….enflasyonda kalıcı gerilemenin görülmesi ile birlikte faizlerdeki gerilemenin etkisi dolar/tl’nin değer kazanmasına buna karşılık FED ve ECB’nin tahvil alımlarını azaltma programlarını açıklamaları da başta dolar endeksinin değer kazanmasına ve doların global çapta değer kazanmasına neden olacağından 3,60- 3,70 bandından kapanış yapılmasını beklemekteyiz. Daha üst seviyelerin görülmesi ise enflasyonda beklenen geri çekilmeninin görülmemesi ve AB ilişkilerin yeniden kriz seviyesine yükselmesi ile olabilir ki bu durumda 3,80 -3,90 bandında yerleşmesini görmemiz sürpriz olmayacaktır.

Gösterge faizde beklentiniz? (4-5 satır açıklama…)
AÇIKLAMA…….Enflasyonun halen çift hanelerde bulunması , Ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin 11,90 seviyelerinden olması , yılın özellikle son çeyreğinden FED’nin faiz artırım ve bilanço küçültme politikasını devreye alması global çapta faizlerin yükselmesine neden olacağından bizim gösterge faizimizin de 2017 sonunda 11,50 -12,00 bandında olması imkan sağlayacaktır beklentisindeyiz.

Gram/TL bazında altında beklentiniz?(4-5 satır açıklama…)

AÇIKLAMA….Nisan ayında altın fiyatlarının ABD-K.Kore ilişkilerinin görülmesi ise 152 seviyesini test eden gram altın bundan sonraki süreçte risk algısının artması neticesinde 139,900 seviyesine kadar gerileme göstermişti. Dolar endeksinde FED bilanço küçültme kaynaklı yılın son çeyreğinde güçlenme beklentisinin bulunması altının ons fiyatında gerilemeye neden olurken dolar/tl kurunda ise yükselişe neden olacağından 135-140 TL bandında gram altınla kapanış görmeyi beklemekteyiz.


Bu dönemde portföy dağılımı nasıl olmalı? (4-5 satır açıklama…)
Hisse ( %.40 ) …Çarpanlar bazında ucuz olmamız yabancıların ilgisinin devam etmesine neden olacağından
Dolar ( %15 )… Fed kaynaklı dolar endeksinin değer kazanması doların global çapta değer kazanmasına neden olacağından
Euro ( %... )
Mevduat ( %15 ) bankaların fonlama kaynağı yaratma rekabetinin devam etmesini beklediğimizden dolayı
Tahvil-bono ( %... )
ÖST, fon ( %15 )..Daha yüksek bekleyen yatırımcı kesiminin özellikle güvenilir ÖST’lere ilgisinin devam etmesininden
Altın ( %... )
Diğer ( %15 ).. Nakit, her durumda piyasadaki rüzgardan yararlanmak için

- ECB'nin ardından önümüzdeki hafta FED ve MB toplantıları var. Bu toplantılardan nasıl bir karar çıkar?
- Alınan kararların piyasalara etkisi nasıl olur?
- Bundan sonra FED, ECB ve TCMB nasıl hareket eder? Gelişmekte olan piyasalara para girişi sürer mi?


2018’in şekillendirme planlarının yapılacağı Eylül ayındaki Jackson Hole toplantısı öncesinde bu haftaki Fed toplantısında herhangi bir aksiyon beklenmiyor. Enerji kaynaklı enflasyondaki gerilemenin takip edilmekte olduğu, istihdam piyasasındaki olumluluğun ücretlere yansıması ile birlikte enflasyonun oluşacağının beklenmekte olduğu yönünde yarı şahin yarı güvercin açıklama beklentimizle piyasalara etkisinin olmasını beklememekteyiz.
TCMB için ise enflasyondaki yüksek seyrin devam etmesi ve halen çift hanede bulunmasından dolayı herhangi bir faiz oranında değişiklik beklemekteyiz. TCMB’nin bu yönde bir aksiyonu da piyasalar üzerinde etkisinin olmasını beklememekteyiz.
Zaten geçtiğimiz üç haftalık periyodda gelişmekte olan ülkelerden para çıkışı olduğunu görmekteyiz. Bu da Fed’in yanında ECB’nin de sıkılaştırma politikasına gireceğinin beklenmesinden kaynaklanmakta. Her ne kadar FED’in 2017’de tek faiz artışı daha yapacağı ve sıkılaştırma politikası biliniyor olsa da global faiz tarafındaki etkisinden dolayı gelişmekte olan ülkelere olumsuz etkisi olacaktır.
Dolayısıyla getiri arayışındaki para hangi gelişmekte olan ülke piyasasında fırsat varsa o piyasalara girecek ve doların olumsuz etkisinin o ülkelerde etkisinin sınırlı olmasına imkan sağlayacaktır. TCMB’de enflasyon tarafında gerçekçi bir geri çekilme gördüğü takdir Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyetinin düşürülmesi yönüyle piyasalara sinyal verdikten sonra GLP’de indirime gidebilme ve para ve sermaye piyasalarının buna olumsuz reaksiyon vermesinin önüne geçebilecektir.