x

30-10-2017 10:34:22 2017 YIL SONU BEKLENTİLERİMİZ

Borsada yıl sonu beklentimiz?

ABD’de beklenenden hızlı toparlanma, FED başkanlık yarışında Taylor isminin ağırlık kazanmaya başlaması, ABD’de bütçe’nin onaylanması ile devam eden süreçte dolar endeksinin 95 seviyesine gelmesi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 2,46 seviyelerine yükselmesi ile doların değer kazanması kırılganlığı yüksek bizim gibi ülkelerin para akışlarından yeterince yararlanmasının önündeki en büyük engel olduğundan daha önce 115-120 bin aralığındaki beklentimizi 110-115 bin seviyesine çekmekteyiz.

Dolar/TL'de yıl sonu beklentimiz?

ABD vize gerginliği ile başlayan dolar/tl’deki hareketlilik dolar endeksindeki yükselişten de destek alarak beklentilerimizden çok hızlı bir şekilde 3,83’lü seviyelere geldi. 12,95 seviyesine yükselmiş olan gösterge tahvil faizi, Hazinenin ihalelerine nispeten düşük kalan talep, çekirdek enflasyondaki yükselen trendin devam etmesi ana baskı unsurları olmaya devam edeceğinden dolayı yılın son ayında baz etkisi ile enflasyonda gerileme görsek bile FED başkanının ve ABD ekonomisinin görünümü yıl sonu 3,80 -3,90 band aralığında bir kapanış görmemizin şaşırtıcı olmayacağını düşünmemize yol açmaktadır.

Gösterge faizde yıl sonu beklentimiz?

Dolar endeksin ve ABD 10 yıllıklarındaki sert yükseliş doğal olarak dolar/tl kurunun ve Hazine ihalelerindeki faizinde artmasına imkan tanımakta. Her ne kadar yabancıların DIBS’teki stoklarının 7,122 milyar dolar seviyesine ulaştığını görsekde bu alımlara rağmen mevcut %12,95’lik seviyenin görülmesi bir yandan yabancı yatırımcı ilgisinin halen devam ettiğini göstermesi açısından olumluyken, diğer taraftan olası olumsuz gelişmelerde satış tarafında olmaları halinde daha yüksek faiz seviyeleri ile karşı karşıya kalmamız açısından tedirginlik verici. Fakat ülkemizin cazip faiz seviyesi tedirginliğimizi azaltmaktadır. Dolayısıyla kur etkisi ve ABD tahvil faizlerinin seviyeleri yılı %12,50- 13,00 bandında kapatabileceğimizi düşündürmektedir.

Gram altın fiyatında yıl sonu beklentimiz?

Dolar endeksinin 95 seviyelerine gelmesinin yanında dolar/tl’ninde 3,83’lere yükselmesi ile 155 TL seviyelerine çıkan gram altının fiyatının altın’ın onsunun 1260 -1280 bandında kalmasını beklememizin etkisi ile birlikte değerlendirdiğimizde yılı 155- 160 bandında kapatmasını beklemekteyiz.

Bu dönemde portföy dağılımı nasıl olmalı?

Hisse ( %.40 ) …Çarpanlar bazında ucuz olmamız yabancıların ilgisinin devam etmesine neden olacağından

Dolar ( %15 )… Fed kaynaklı dolar endeksinin değer kazanması doların global çapta değer kazanmasına neden olacağından

Mevduat ( %15 ) bankaların fonlama kaynağı yaratma rekabetinin devam etmesini beklediğimizden dolayı

ÖST, fon ( %15 )..Daha yüksek bekleyen yatırımcı kesiminin özellikle güvenilir ÖST’lere ilgisinin devam etmesininden

Diğer ( %15 ).. Nakit, her durumda piyasadaki rüzgardan yararlanmak için