x

11-01-2018 09:33:16 Hadi BAKALIM , Çin yanlış OLABİLİR dedi.

Piyasalar, dün Çinli yetkililerin ABD tahvillerini daha az cazip bulduklarına işaret eden kulis haberiyle sarsıldı. Çin'in ABD tahvili alımlarını yavaşlatması ya da tamamen duraklatması ihtimali dün 10 yıllık tahvil faizini yüzde 2,5954'e kadar yükseltmişti. (Çin, 3,1 trilyon dolarlık döviz rezervine sahip ve. Çin'in elinde 1,19 trilyon dolarlık ABD tahvili bulunuyor ). 08,39 itibariyle ABD 10 yılıkları 2,5353 seviyesinden işlem görüyor.

Bloomberg’in kaynağı belirsiz haberine göre Çin’in olası bu adımı Fed’in planını etkiler mi? Cevabı Dallas Fed Başkanı Kaplan veriyor. Çin'in ABD Hazine kağıtlarına olan talebini azaltmasının Fed'in planlarını etkilemeyeceğini, Fed'in elindeki tahvilleri kademeli olarak azaltmayı planladıklarını açıklıyor. Ve ekliyor “rekor seviyedeki global likidite dikkate alındığında, Çin'in ABD Hazine kağıdı alımlarını azaltmasının etkilerini öngörmenin zor” Çin cari fazla veren bir ülke parasını Japon tahviline mi negatif getirili AB tahvillerini mi ya da ABD’den düşük faizli Alman tahvillerine mi yatırıcak? Gelişmekte olan olan ülkelere yatırdılarda bize mi gelmediler? Lokomitf kimse o para ona gidecek ABD’deyse ABD’ye , İngiltereyse İngiltere’ye.
Zaten Çin Devlet Döviz İdaresi, "ABD borçlanma kağıdı alımını yavaşlattığımız haberleri yanlış bilgiye dayanıyor olabilir açıklaması yaptı

Çin’de Başbakan Li Keçiang, 2017’de büyüme oranının %6,9 seviyesinde gerçekleşebileceğini açıkladığını gördük ki bu yılın son çeyreğinde ( 4Ç17) Çin ekonomisinin beklentilerin aksine hız kazandığıdır ki bu Çin açısından 2010’dan buyana bir ilk olabilme özelliği taşımaktadır. Emtia fiyatlarının belirleyicisi Çin’in beklentinin üzerinde büyümesi ÜFE enflasyonu ithal etmez mi ?!