x

09-02-2018 10:27:18 Bu sefer sıkıntı var.

Sıkıntının kaynağı korelasyonların kaybolması , dün satış yenmesine rağmen ne ABD 10 yıllıklarda ne altında tepki görülmediği gibi , ABD 10 yıllıklar zirveyi geçemedi , Altın ise satış yedi.
ABD 10 ve 30 yıllık tahvil getirilerinde bastırılamayan yükseliş Perşembe seansında bir kez daha S&P500 ve DJ30 hisse endekslerini vurdu.
Satışların temelinde;
1. Fed’in ısrarla 3 faiz artışına sadık kalacağını belirtmesi ( piyasa bu enflasyonla 4 kez yapar beklentisinin artmasına karşın ki bu ilk kez gerçekleşen bir durumdu)
2. ABD’de ekonomiyi ısıtacak vergi reformu ardından bütçe açığına 300 milyar dolar ek getirecek yeni bir 2 yıllık harcama planı üzerinde görüşmeler yapılması ( zaten 10 yıllıkları artıran ana etken bütçe açığı için daha fazla borçlanmaydı şimdi daha da fazla borçlanma çıktı). Bu yüzden de federal hükümet kapandı. Genişleyen bütçe açıkları doları baskılıyor, fakat büyüme ve enflasyonu hızlandırıyor.
3. diğer gerekçe ise Çin’in yurtdışı yatırımlarda kısıtlamaları kaldırması üzerine yuan’ın dolara karşı bir gecede %1 değer yitirmesi. Çin’den sermaye kaçışının hızlanması ekonomiyi soğutabilir, ülkeye ihracat yapan bir çok GOÜ yavaşlayabilir ( burada da ABD piyasalarının netleşmemesi Çin’de yıl tatiline girilecek olması sert satışlara neden oldu)
4. volatilite yani oynaklığın düşük seyredeceğine bahse giren fonların zarara girip itfa yemesi ve VIX’in suni olarak yükselmesi. Bu durumda bir çok algoritma (value at risk modeli) mecburen satışa geçiyor.
5. TF’lerden (exchange traded fudns, borsada işlem gören fonlar) hızlı para çıkışı ile satışların tüm dünyaya yayılması yatıyor.
Satışların uzaması GOP F/X ve bono-tahvillere sıçraması olasılığını yükseltiyor. Bu panik dalgasının ve enstürümanlar arası korelasyon bozulması korunma ihtiyacını artıyor..
Gelişmiş ülke borsalarının 200 günlük ortalamaların altında işlem görmesine karşın Gelişmekte olan borsaların 50-100 günlük ortalama bandında olması , ABD’deki belirsizliğin artığı durumda bizim tarafında sert satış yemesine neden olabilir.
3 gün önceki satışda 50 günlük ortalamadan dönen BIST-100’ün yeniden 50 günlük ortalamada kapanması sıkıntı yaratacaktır. 112,500 seviyesi ve 100 günlük ortalamamız 111,110 burada destek olarak ön plana çıkarken 111,110 seviyesi kırıldığı takdirde ise 200 günlük ortalamamız 105,737 seviyesi gündeme gelecektir.