x

11-09-2018 10:32:26 13 EYLÜL'DE MERKEZDEN NE BEKLİYORUZ

PPK Beklentimiz nedir ?

TCMB son faiz kararında forward guidence olarak "koruma “ demişti , geçen haftaki açıklamasında ise “parasal duruş yeniden şekillendirilecektir"” demesiyle birlikte oluşan faiz artışı beklentisi, hem 10 yıllık tahvil faizlerinde hem de kur’da gerilemeye neden oldu .

Üstelik bu dönemde dolar endeksi dolar endeksi 95 -95,5 bandına yerleşirken ABD 10 yıllık tahvil faizleri de 2,83’den 2,95’lere yükselmiştir. 10 yıllık ve gösterge tahvil faizi farkı 5,05 seviyesinde bulunmaktadır.

Merkez Bankası'nın kötüleşen USDTRY kısa vade zımni oynaklık oranları , TÜFE - ÜFE enflasyon beklentilerini göz önüne alarak ,Yıllık TÜFE’nin %17,90 seviyesinde olmasına karşın Politika faizinin %17,75’de bulunması ve bununda pozitif reel faiz sunmadığını görerek ve de OVP’yi de gözeterek TCMB’nin politika faizinde 250 baz puanlık artış yapmasını beklemekteyiz.

Merkez Karar metninde nasıl bir mesaj vermeli ?

Bundan sonra yapılması gereken; Parasal sıkılaştırmanın enflasyon beklentilerinde hedefler ve piyasa beklentileri doğrultusunda normalleşme görünen kadar devam edeceğinin kararlı vurgulanması, beklentilerini karşılayacak daha Ortodoks bir yol haritasının açıklanmasını beklerim.

Faiz artışı kurdaki ataklara çözüm olabilir mi?

Faiz artışı ile kısa vadede sıcak parayı çekebiliriz. EM’ler arasında oluşan olumsuz alğımızı hafifletmiş oluruz .Uzun vadeli faizler enflasyon beklentisi, kısa vadeli faizler ve risk priminden etkilenmektedir ve atılacak kısa vadeli Ortodoks adımlar kısa vadeli faizler ve enflasyon beklentilerinin törpülenmesine neden olacaktır. Risk primi konusunda ise Merkez’e yapabileceğimiz tek atıf bağımsızlık vurgusudur ve kazanacağı ise kredibilitedir.

Siyasal ve jeopolitik gelişmeler, OVP’nin kompozisyonu atılan faiz adımının ve risk priminin düşmesi üzerinde ana etmenlerdir buradan sağlanan çıkarımlar ise faiz artışının kur ataklarına karşı koymasına neden olacaktır.

Atılacak faiz adımı kur’da stabilizasyonun öncüsü olabilir burada açıklama metni ve OVP’ye çok önem atıf edilmektedir. Diğer taraftan Ancak enflasyonda kalıcı bir düşüş sağlandıktan sonra piyasa faizleri geri çekileceği için yatırımları ve dolayısı ile potansiyel büyüme kapasitesini artırma şansına sahip olabileceğimiz de unutulmamalıdır.