x

05-10-2018 10:02:07 Sadece 1 hafta’da değişti gündem

*Fitch’in bankacılık bankaların kredi notunu indirdiği haberiyle başlayan ki Fitch gerekçe olarak Türk lirasının değer kaybı, faizlerdeki yükseliş ve büyümedeki sert inişin bankaların aktif kalitesi, sermaye yeterliliği, likiditesi ve fonlamasında yaratacağı tahribatı göstermişti,
*İmalat sanayi PMI Eylül'de 42,7 ile Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesine gerilemesi ile devam eden,
*Eylül’de aylık bazda %6.30 artışla yıllık bazda %24.52’ye yükselen TÜFE ki 2003 bazlı serinin yeni zirve seviyesidir ve Yİ-ÜFE ise aylık bazda %10,88'lik rekor artış kaydetmiş ve yıllık bazda Yİ-ÜFE %32,13'den %46,15'e yükselmiştir, hızlanan BIST endeksinde ki ve Tahvil piyasasındaki satışlar bunlara karşılık enflasyon verisi ve Powel’ın açıklamaları ile yükselen kurdaki artış, Ekim ayına piyasaların satış baskısı ile karşılaşmasına neden oldu.
Enflasyon tarafında; Çekirdek enflasyonun aylık bazda TÜFE'den daha fazla artmış olması ve TÜFE ile Yİ-ÜFE arasındaki farkın 21,63 puana çıkması, Manşet enflasyonunun yükselişine devam edeceğine işaret olduğundan dolayı, tüm beklentilerin yeniden değerlendirimesine neden olmaktadır. Bizim son merkez bankası faiz artırımından sonra ki beklentimizde bir değişiklik yok. Faiz artışı beklemiyoruz. Çünkü yükselen enflasyonun temelinde talep değil maliyet baskısı artık göz ardı edilemez seviye çıkmıştır.

Yurtdışı tarafda ABD’deki hem ISM hem de ADP özel sektör verileri ABD'de sağlıklı büyüme görünümün devamını işaret ettiğinden ABD tahvil faizleri 7 yılın zirvesine çıkmıştı. Yükselen enflasyona yükselen petrol fiyatları ve artan ABD tahvil getirileri Türk Lirası'nda da zayıflığın devam etmesine yol açmaktadır.

Tahvil faizlerinde artışla Dow Jones Sanayi 10 Ağustos, S&P 500 ve Nasdaq Bileşik ise 25 Haziran'dan beri en kötü günü geride bıraktı. 10 yıllık ABD-Almanya tahfil faizi farkı 274 baz puanla yaklaşık 30 yılın zirvesini gördü. Bugün gözler ABD tarım dışı istihdam Eylül raporunda. Beklenti +185K, işsizlikte %3.8, saatlik ücret artışlarında aylık %0.3&yıllık %2.8

BIST-100 ; Güne satıcılı başlamasını başlamasını beklediğimiz endekste 94.600 seviyesinin altında etkili olacak geri çekilmelerde 93.800 seviyesi gün içi ilk destek seviyesi ourkeni bu destek kırıldığı takdirde 92,200 seviyesi gündeme gelebilir. Gün içerisinde olası tepki yükselişlerinin yeniden trend içine girebilmemiz açısından 95.300 seviyesinin kırılması gerektiğini düşünüyoruz.