x

09-01-2019 10:09:41 İştah yerindeyse sıra dirençlerde

Yurtdışında olumlu trend devam ediyor. ABD - Çin arasındaki ticaret görüşmelerine yönelik iyimser beklentiler, trump’ın iki tarafın da bir anlaşmaya varmak için ilerleme kaydettiği yönündeki açıklamalar bundaki en büyük etmen.

Bugün gündem de saat 22:00’de açıklnacak olan FOMC Aralık toplantı tutanakları var. Fed'in Aralık toplantısında yetkililer, oy birliğiyle faiz artırımına giderken, hisse senetlerindeki düşüş ve ABD Başkanı Donald Trump'ın faiz artırımlarının durması yönündeki baskısına rağmen daha fazla artırım tahmin etmişti. Daha fazla kademeli faiz artırımları yerine Bazı daha fazla kademeli faiz artırımlarının gelmiş ve Benzer şekilde komite ekonomik görünümlerine yönelik risklerin “Kabaca dengeli” olduğu değerlendirmesini korudu. Fed yetkilileri buraya “Küresel ekonomik ve finansal gelişmeler takip edilecek.” ifadesini eklemişti. Fed'in faiz artırımı kararı FOMC'nin 10 üyesi tarafından oy birliğiyle onaylanmıştı, buradaki durum nedir piyasayı ne kadar ciddiye alıyorlar gibi soruların cevabını arayacağız. Diğer taraftanda Powell sürekli bir şekilde bilanço küçültmesinin “Otomatik pilotta” olduğunu söylüyordu.Tutanaklar yetkililerden herhangi birinin bu duruşun yeniden düşünülmesi gerektiği çağrısında bulunup bulunmadığına açıklık getirebilir.

Dolar/usd de yeniden 5,45’in üzerindeyiz.EM kurlarından negatif yönde ayrıştık. Bunda a ) risk algısından dış politika kaynaklı bozulma (ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve beraberindeki heyetin Türk yetkililerle net anlaşma olmadan ayrılması ki Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ABD’nin bölgeden çekilmesi süreci ile ilgili olarak “İlgili birimler konuyu, sahadaki çekilme sürecini, mahiyetini, geride bırakılacak tabloyu detaylı şekilde ele alacak” ve Fırat’ın doğusuna düzenlenecek operasyona dair spekülasyonlara yönelik görüşü sorulan Kalın, “Biz herkesle koordinasyon yaparız ama kimseden izin almayız” demiştir.

b) kamu maliyesinde harcama artıcı yaklaşım tedirginliği ( kredi kartı borcunu ödeme güçlüğü çekenlere Ziraat Bankası’nın kredi kartı borçlarını yapılandırmak için 24 aya kadar kampanyalı faiz oranı % 1,10 vermesi ki Özel dört büyük lider bankanın 10 bin TL için sunduğu ihtiyaç kredisi faiz oranı şu an ortalama % 2,60) ( Düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 kilovat saate kadar elektrik tüketimlerini devlet üstlenecek ve 2,5 milyonun üzerindeki hanede her ay ortalama 80 liralık elektrik faturasını devlet karşılayacak olması) olarak görmekteyiz. 5.30-5.25 bandında bulunan desteğin kırılması durumunda 5,13’e kadar bir geri çekilme görebilirdik. Fakat üzerinde kaldığımız sürece 5,46 seviyesinin kırılması önem kazanır ve 5,70- 5,80 bandına eğilim olabilecekti. Mevcut durumda da ikinci seçenek gerçekleşti. Sonraki seviyelere şimdilik sonra bakarız.