x

31-01-2019 09:38:30 Stratejin doğru ise kazanırsın

2019 yönelik stratetijimiz Fed durur bilanço küçültme de dediği şekilde olmaz, ECB faiz artışı yapamaz, Boj ve PBoC genişlemeye devam eder, doğru adımları attığımız takdirde sermaye akışı kaldığı yeniden başlar, Hisseler gider, dolar/tl düşer, altın gider şeklinde ana başlıklardaydı. Strateji çalışmaya devam ediyor.

Aralık ayında faiz artışı yaptık ama diye çekinken duran FED, Varlık fiyatları hızla erirken küresel hisse senedi fiyatları ayı piyasasına girmek üzereyken üstelik bu sürede uzun vadeli tahvil faizleri gecelik faizin altına inmişken, Çin’deki yavaşlama beklenenin üzerinde olabilir, Eurozone zaten yeniden durgunluğa doğru hızla giderken, Emtia’lardaki geri çekilme bir türlü durmazken, FED’in yaptığı da “ Gerçekler değişince fikrin değişmesidir.”

Fed , ekonomim sağlıklı fakat küresel riskler ( Çin ve AB) ve piyasa koşullarını sebep göstererek kademeli faiz artışı sözünden vazgeçti , faiz artırmak için enflasyon görene kadar sabırlı olacağını belirtti ( ama faiz artırmayı da sürdürebiliriz) ve yoluna daha büyük bilanço ( esnek olacağız) ile devam edebileceğini açıkladı.

Fed oyunda izleyici olarak kalınca , küresel ekonomiye yönelik beklentiler hafifden toparlanacak, yıl başından zaten FED’den faiz artışı beklentisi olmayan piyasalar gidilecek ülkeler olarak EM’leri göstermiş ve hisse senedi ve bonolarına yoğun ilgi gösterip oldukça tatminkar kar elde etmişlerdi bu sermaye akımı oyunu doğru oynayan ülkelere akmaya devam edecek.

Fed’in faiz artırımına ara vermesi , Ülkemiz açısından hem kur riski hem de finansman maliyeti açısından son derece olumlu bir gelişmedir.

Dün TCMB’de enflasyon raporunda ikna edici düşüş olana kadar sıkı duruş devam cümlesinin birkaç kere tekrar edilip detaylı açıklaması da piyasaların beklediği duruş oldu ve kurdaki geri çekilmeye olumlu katkı da bulundu.

102,900 direncinini destek yaparak yoluna devam BIST-100 endeksinde 103,500 kısa vadeli destek olarak 105,500 – 106,500 bandına yönelimin devamını bekliyoruz.