x

06-05-2019 09:46:17 Trump’in ipi

Küresel coşkunun kaynağı ABD-Çin ticaret görüşmlerinin olumlu geçtiği ve hem küresel büyümeye hem de emtialara olumlu etki yapacağı betkisiydi. Ama Trump dün her zamanki gibi twitter hesabından ; sürpriz şekilde, sürecin çok yavaş ilerlediğini söyledi ve Cuma günü % 10'luk vergi dilimini % 25'e yükselteceğini açıkladı. Hatta öyle kızmışkı “Çin, 10 aydır ABD'ye 50 milyar dolar değerindeki yüksek teknoloji ürünlerinde % 25, 200 milyar dolar değerindeki diğer ürünlerinde ise yüzde 10 gümrük vergisi ödüyor. Bu % 10, Cuma günü % 25'e çıkacak. Çin'den gelen 325 milyar dolar değerindeki diğer ürünler halen vergilendirilmiyor ancak yakında yüzde 25 olacak" ifadelerine yer verdi.

Trump'un Twitter'daki bu ifadeleri, ABD'li kıdemli yetkililerce ticaret müzakerelerinin başarıyla ilerlediği açıklamalarıyla çeliştiği gibi, Çin ve ABD ekonomilerinde büyümenin toparlandığı beklentileri sayesinde istikrarlı bir seyir izleyen piyasaları da bulandırdı. Çin hisse piyasası CSI300 % 5, ABD'nin S&P 500 vadeli işlemleri ESc1 %2 düştü. ABD'nin Wall Street Journal gazetesi, Trump'ın gümrük vergisini artırma tehdidin ardından bu hafta Washington'u ziyaret edecek Çinli heyetin ziyareti iptal etmeyi değerlendirdiğini bildirdi.

Çin ticaret geriliminin tekrar artmasının ardından bankaların zorunlu karşılıklarını sınırlı düşürdü. Çin Merkez Bankası (PBOC) küçük ve orta ölçekli bankaların zorunlu karşılıklarını düşürerek ekonomiye 280 milyar yuan (41 milyar dolar) kaynak yaratacağını açıkladı.

Cuma akşamı Fitch Ratings, ürkiye’nin uzun vadeli döviz cinsi kredi notunu negatif
görürüm ile BB olarak teyit etti. Kredi derecelendirme kuruluşu yaptığı açıklamada, Türkiye’nin notu ve negatif görünümünün, büyük bir dış finansman gereksinimi, düşük dış rezervler ve yüksek net dış borç, yüksek enflasyon, ekonomik oynaklık, siyasi ve jeopolitik riskler ile zayıf dış finansı yansıtmakta olduğunu bildirdi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), TRT Haber televizyonunda yer alan habere göre İstanbul seçimlerine yapılan olağanüstü itirazları görüşmek üzere 14:30'da toplanacak. ( kararın bu hafta içinde ( 2/3 gün sonra) açıklanacağına yönelik basında yer alan ifadeler de bulunmaktadır.

Petrol fiyatları, ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'den ithal ürünlerden alınan gümrük vergisini artıracağını açıklayarak dünyanın iki büyük ekonomisi arasındaki ticaret görüşmelerini zora sokmasının ardından keskin geriledi. Brent ham petrolünün varil fiyatı yüzde 2.2 düşüşle 69.33 dolara indi ve 70 doların altına indi.

Altın ise, ABD-Çin arasındaki gerilimin artacağı endişesiyle riskten kaçışa paralel olarak değer kazandı. Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0.3 artışla 1,282.38 dolara çıktı.

BIST-100: 93,500 de tutunma çabası devam ediyore ama pek güçlü olduğu söylenmez. Bu seviye kırıldığı takdirde 92,400- 92,000 bandı gündeme gelebilir. 94,600’un üzerinde ise 95.600 ve 96.200 seviyeleri üst dirençler .


USD/TL: Trump’ın yönelik en yeni gümrük tehdidi, diğer yandan bugün YSK’nın vermesi beklenen İstanbul seçimi kararı hakkındaki belirsizlikle birlikte kurun 5,99’e çıkmasına neden oldu. Direnç seviyesi 6,20’de bulunurken destek ise 5,91^de.